Prefecţii Gorjului


 Prefectii şi conducătorii judeţului GORJ în timp 

• 24.04.2017 – prezent       Ciprian-Adrian FLORESCU
• 18.02.2016 – 24.04.2017 Gheorghe PARASCHIVU
• 28.01.2014 – 18.02.2016 Alin-Vasile VĂCARU
• 16.08.2012 – 28.01.2014 Ion - Claudiu TEODORESCU
• 02.10.2009 – 16.08.2012 Vasile Liviu Andrei
• 06.03.2009 – 02.10.2009 Ion Florescu
• 26.03.2008 – 06.03.2009 Victor Banţa 
• 07.01.2005 – 26.03.2008 Marian Ştefan Popescu Bejat
• 23.04.2004 – 07.01.2005 Mugurel Surupăceanu
• 11.01.2001 – 01.04.2004 Toni Mihail Greblă
• 11.10.2000 – 11.01.2001 Emil Popescu
• 28.12.1996 – 11.10.2000 Pantelimon Manta
• 20.08.1996 – 28.12.1996 Dan Ilie Morega
• 05.02.1993 – 20.08.1996 Gheorghe Caralicea Mărculescu
• 01.08.1990 – 05.02.1993 Toni Mihail Greblă

Primari de județ

• 1990 - Nicolae Bercea

Primi Secretari

• 1988 Ion Anastasiu
• 1986 Vasile Bulucea
• 1984 Alecu Dumitru
• 1982 Ilie Cisu
• 1981 Petre Lungu
• 1978 Nicolae Gavrilescu
• 1977 Ion Negrea si  Constantin Băbălău
• 1968 Gheorghe Paloş
• 1958 Marin Didelea
• 1957 Gheorghe Nedelcea
• 1953 Ion Untaru
• 08.09-1950 – 1952 Teodor Dărăbeanu
• 10.04.1949 – decembrie 1950 Marin Petcu

Prefecţi
• 29.12.1947 – 10.04.1949 Ioan Modoran
• 30.12.1946 – 15.11.1947 Alexandru Isacovici
• 03.07.1945 – 08.12.1946 Alexandru Crăciunescu
• 19.03.1945 -03.07.1945 Aurelian Pleşoianu
• 06.10.1944 – 19.03.1945 Lt. Col. Vasile Covrig
• 21.01.1941 – 06.10.1944 Col. Theodor Graur
• 20.09.1940 – 21.01.1941 Octavian Tucu
• 07.08.1940 – 20.09.1940 Col. Constantin Chenoveanu
• 01-10-1938 – 07.08.1940 Col. Şerban Leoveanu
• 10.02.1938 – 01.10.1938 Col. Gheorghe Gheorghiu
• 31.01.1938 – 10.02.1928 Ion Nicodin
• 28.12.1937 – 22.01.1938 Mihail Slăvescu
• 06.05.1935 – 01.08.1937 Emanoil Bădescu
• august 1934 Nicolae Dobrogea
• 1933 Dr. Nicolae Hasnaş
• 17.02.1933 – 14.11.1933 Alexandru Nicolae Popescu
• 20.01.1933 – 17.02.1933 Emil Haiducescu
• 30.01.1932 – 17.02. 1933 Titu Dem Staicu
• 07.06.1932 – 17.06.1932 Lt. Col. Petrescu
• 12.05.1931 – 07.06.1932 Miron Constantinescu
• 24.04.1931 – 12.05.1931 Nicolae Andreescu
• 14.11.1928 – 24.04.1931 Mr. Petre Petrescu
• 1928 Gheorghe Cămărăşescu
• 02.07.1927 – 21.12.1927 Dr. Nicolae Hasnaş
• 05.06.1927 – 02.07.1927 Emil Haiducescu
• 31.03.1926 – 04.06.1927 Nicolae Tomovici
• 22.01.1922 – 31.03.1926 Ion Nicodin
• 22.12.1921 – 21.01. 1922 Vasile V. Popescu
• 30.11.1920 – 21.12.1921 Dr. Alexandru Bădescu
• 1919 – Lt. Col. Iulica Pleşoianu
• 06.20.1919 – 30.12.1919 Lt. Col. Ion Sichitiu
• 25.08.1919 – 06.10.1919 Ion Nicodin
• 01.03.1919 – 15.08.1919 Iosif Minov
• 01.11.1918 – 01.03.1919 Gheorghe Dumitrescu
• 1918 Grigore Culcer
• 1914 Numa  Fumuşanu
• 1912 Vasile Popescu
• 1911 Dumitru Cocărăscu
• 1910 Grigore Culcer
• 1907 Dumitru Culcer
• 1905 C.I.  Klinceanu
• 1902 Dr. Dem Culcer
• 1900 Ion Săftoiu
• 1899 Col. C . Petroni
• 1895 Ion Carabatescu
• 1892 Toma Cămărăşescu
• 1892 C. C.  Săvoiu
• 1891 V. N.  Pleşoianu
• 1889 Toma Cămărăşescu si  Dr. Ion Frumuşanu
• 1881 Toma Cămărăşescu si Ion Carabatescu
• 1885 G. Piersiceanu
• 1882 MR. Baicoianu
• 1881 C. Urdăreanu
• 1876 Arh. C. Maschuna
• 1874 D. Glogoveanu
• 1869 C. C. Săvoiu
• 1867 G. G. Magheru
• 1866 Cpt. P. Mainescu
• 1862 V. Bucşenescu
• 1861 Zamfir Pârâianu
• 1860 Mr. Nicolae Borănescu
• 1859 Gr. Miculescu si  C. Costescu

Administratorii judeţului
• 1858 Ant. C. Brăiloiu
• 1857 Nicolae Opran
• 1855 Ion Călinescu


Ocarmuitorii:

• 1853 I. Călinescu
• 1850 Pah. N. Chintescu
• 1849 Pah. Ion Viişoreanu
• 1848 Marghiloman
• 1848 N. Formac Crostodor
• 1847 Radu D. Roseti
• 1846 G. Cototeanu
• 1843 P.C. Eliat
• 1839 C.Cerchez
• 1838 C. Niculescu
• 1835 Petre Bengescu
• 1833 Grigore cĂlinescu
• 1832 Stolnicul Cătuneanu Piciu

Ispravnicii

• 1892 D. Racoviceanu
• 1892 Barbu Socoteanu
• 1823 Ştefan Gănescu
• 1821 Slugarul Ciupaga
• 1821 Vasile Moanga, Popa Vladimirescu, Stolnicul Dinu Bâlteanu, Clucerul Dinică Oţetelişan si Căminarul Iorgu Văcărescu
• 1815 Constantin Filipescu
• 1812 Simion Peştenaru Pitar, C. Ştefănescu Sardar, Medelnicerul Ianache Sâmboteanu si Paharnicul Stan Jianu
• 1811 Slugerul C. Vlădoianu si  Medelnicerul Ştefan Bibescu
• 1809 Medelnicerul Răducan Bengescu
• 1808 Căminarul G. Socoteanu,  Stolnicul Ştefan Bujoreanu si Clucerul Ionică Brăiloiu
• 1804  Stolnicul C. Socoteanu
• 1801 G. Crăsnaru
• 1800 Clucerul Petrache Şchiopul
• 1798 C. Brăiloiu
• 1797 Vistier Dumitrescu Bibescu si G. Scanavi
• 1796 Medelnicerul C. Paianu si  Vistierul Dumitraşcu Bibescu
• 1792 Paharnicul Şerban Oţetelişanu
• 1791 G. Bengescu
• 1789 Paharnicul Manolache Gradisteanu si  Slugerul Ionita Argintoianu
• 1788 Slugerul Manolache  Gradisteanu si  Visiterul Filiesanul
• 1786 Sardarul Manolache Gradisteanu
• 1785 Clucerul C. Geanoglu
• 1783 Paharnicul Manolache Gradisteanu si Slugerul G. Bengescu
• 1782 Satrarul Serban Otetelisanu si Clucerul Iordache Paianu
• 1781 Ionita Crasnaru si Ion Saulescu Postelnicul
• 1779 Sardarul Scarlat Draganescu si Sardarul IOnita Glogoveanul
• 1778 Sardarul Serban Otetelisteanu si Stolnicul C. Vacarescu
• 1775 Slugerul I. Glogoveanu si Sardarul Nicolae
• 1774 Slugerul Stefan Crasnarul si Satrarul Barbu Poienarul
• 1768 Stolnicul Radu Bengescu
• 1760 Sardarul radu Bengescu
• 1753 Dediul Codreanu si Medelnicerul D. Geanoglu
• 1752 Chiriac Armasul, vistierul Teodor al II-a, logofatul Mihai Strambeanu si Nicolae Camaras
• 1751 Nicolae Camaras si C. Strambeanu
• 1750 Radu Brailoiu, C. Balacescu si Parvu saulescu Portar
• in perioada fanariota erau 2 ispravnici: unul grec si unul roman

Vornicii:
• 1735 Radu Boje
• 1732 Mihai Saulescu
• 1730 Preda Bujoreanul
• 1719 Matei Brailoiul

Parcalabii:

• 1718 Dragoi Parcalabul
• 1673 Stanciu Parcalabul
• 1657 Vornicul Gheorghe Sardanescu
• 1653 Nica
• 1652 Clucerul Loghie
• 1591 Dumitru Parcalabul

 PROGRAMUL DE GUVERNARE Investeste in GORJ